Obecní úřad Šardice
Šardice 601
696 13 Šardice
IČ: 00285374
DIČ: CZ00285374
Malování pískem je v tradičním venkovském prostředí spojeno se slavnostními událostmi
Dříve běžné zdobení chodníků před většinou domů v obci, dnes sporadicky a u žen starší generace využívaná technika.
Malování pískem je v tradičním venkovském prostředí spojeno se slavnostními událostmi. Speciálním druhem písku se země kolem domu zdobila ornamenty. K tomu bylo třeba zručnosti, kterou disponovaly především ženy. Kromě ochranného významu mělo malování i svoji estetickou funkci a ve své autentické podobě se realizovalo do období 2. světové války. V současné době se v Šardicích opět objevuje jako součást tradičních slavností ( hody, svatby atd.)
Je proto potěšitelné, že šardické ženy z Dia Klubu pod vedením paní Ludmily Zajícové začaly organizovat tradiční "Malování pískem". Vždy začátkem měsíce května se silnice před šardickou rezidencí promění v pestrou paletu ornamentů sypaných pískem a své umění zde předvedou starší malérečky, pod jejichž vedením si je může každý příchozí vyzkoušet svoji zručnost.
Před pár lety předvedla své umění před rezidencí i nejstarší žijící malérečka paní Kateřina Mišíková ( 1923) za přítomnosti známé malířky, výtvarnice, publicistky a národopisné sběratelky, dnes již zesnulé Olgy Vlasákové.
Šardické malérečky již 2 x malovaly na náměstí v Kyjově při zahájení Slováckého roku a dá se říci, že bez jejich ornamentů se neobejde žádná větší událost v Šardicích!
(Použity materiály paní Viery Kleinové - kurátorky)
4.12.2024 07:00
Aktuální teplota:
2.3 °C
Vlhkost:
96.2 %
Rosný bod:
1.8 °C
Obec Šardice leží 10 km jihozápadně od Kyjova, patří do okresu Hodonín, Jihomoravský kraj. Obec měla k 1.1.2018 – 2176 obyvatel. Katastr obce má výměru 1730 ha. Okolí obce tvoří převážně zemědělská krajina se stopami po intenzivním dolování lignitu v průběhu 19. a 20. století. Těžba lignitu byla ukončena v r. 1993. Jižně od Šardic je listnatý Hovoranský hájek, jihovýchodně borové lesy na písčitých půdách. Obec je významnou vinařskou obcí, podoblast Slovácká. Obcí procházíMutěnická vinařská stezka. Viniční trati v obci jsou písemně doloženy již ve 13. století. v 16. století jsou známé trati Dubová, Hejdy, Nové, Kamenné, v 17. století dále trati Šumperky, Červenice či Přední, Dlouhé a Krátké Úlehle. V současnosti obec registruje viniční trati: Hejdy, Kameny, Dubový-Červenice, Požární čtvrtě, Padělky, Bařinové čtvrtě, Hrubý kopec, Špitálka. Vinařská tématika je součástí jak historicky doložených pečetí, nejmladší z r. 1622, tak současného obecního znaku.
Hlášení závad - ZmapujTo