Menu
Obec Šardice
Šardice

Vzpomínková akce tragické události z 9.6.1970

9.6.2010 uskutečnil Hornický spolek v Šardicích vzpo­mínkovou akci při příležitosti neštěstí na dole Dukla v Šardicích.
Na toto datum připadlo 40. výročí tragické události, která poznamenala život mnoha rodin. 9. června 1970 při odpolední bouřce vnikla do podzemí dolu Dukla voda s blátem. Následkem toho zahynulo v podzemí 34 horníků ze Šardic i z okolních obcí pracujících na odpolední směně.
K p­omníku zahynulých horníků před obecním úřadem buly položeny kytice květin, do domácností v obci byl doručen písemný materiál připomínající tuto tragédii s uvedením jmen všech zahynulých horníkům. Akce se zúčastnili i zástupci Uholných a lignitových baní Prievidza a slovenský spisovatel, Marián Krčík. Pan Krčík píše knihy literatury faktu a na podzim letošního roku připravuje knihu Prieval, popisující tragické události v dolech nejenom na Slovensku, ale i v České republice a jednou z událostí buide i tragická událost z r. 1970 v Šardicích. Obec Šardice vydala před deseti lety knihu Protrhlo se nebe i země … popisující události v Šardicích i okolí o následcích tehdejší průtrže mračen. Z knihy Protrhlo se nebe i zeme …
Dne 9. června 1970 v odpoledních hodinách postihla důl Dukla a obec Šardice živelná katastrofa. Po 17. hodině začala obrovská průtrž mračen, která trvala necelou hodinu. Spousty vod, které se valily od Stavěšic, vytvořily u dolu velké jezero s dravou řekou, místy až 102 m2 širokou, její hladina dosahovala výšky až 2 m. Pak nastal přes dříve vyrubané prostory náhlý průval vod, bahna a písku do důlních prostor, v nichž bylo zaplaveno přes 32 km chodeb a všechna pracoviště. Na mnoha místech se podemletý povrch propadl. Voda se od dolu hnala s bouřlivým hukotem přes Šardice a kolem hlavní silnice sahala místy až nad prahy domů, v níže položených zahradách dosahovala téméř korun stromů. Co jí stálo v cestě, všechno pobrala a odnášela, bořila ploty a velké škody způsobila i na polích a vinohradech. Na dole Dukla zahynulo 34 horníků.

Datum vložení: 9. 6. 2010 8:00
Datum poslední aktualizace: 25. 4. 2016 11:28
Autor: Správce Webu

Fotogalerie

Aktuální teplota

19.6.2024 13:06

Aktuální teplota:

30.4 °C

Vlhkost:

54.5 %

Rosný bod:

20.2 °C

Obec Šardice

Obec Šardice leží 10 km jihozápadně od Kyjova, patří do okresu Hodonín, Jihomoravský kraj. Obec měla k 1.1.2018 – 2176 obyvatel. Katastr obce má výměru 1730 ha. Okolí obce tvoří převážně zemědělská krajina se stopami po intenzivním dolování lignitu v průběhu 19. a 20. století. Těžba lignitu byla ukončena v r. 1993. Jižně od Šardic je listnatý Hovoranský hájek, jihovýchodně borové lesy na písčitých půdách. Obec je významnou vinařskou obcí, podoblast Slovácká. Obcí procházíMutěnická vinařská stezka. Viniční trati v obci jsou písemně doloženy již ve 13. století. v 16. století jsou známé trati Dubová, Hejdy, Nové, Kamenné, v 17. století dále trati Šumperky, Červenice či Přední, Dlouhé a Krátké Úlehle. V současnosti obec registruje viniční trati: Hejdy, Kameny, Dubový-Červenice, Požární čtvrtě, Padělky, Bařinové čtvrtě, Hrubý kopec, Špitálka. Vinařská tématika je součástí jak historicky doložených pečetí, nejmladší z r. 1622, tak současného obecního znaku.

 • rok 1286
  První pís. zmínka
 • 2 177
  Počet obyvatel
 • 183 m n. m.
  Nadmořská výška
 • 1 730 ha
  Katastrální výměra

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka

Mobilní rozhlas

Mobilní rozhlas

Gepro

 

Krizport

Hlášení závad - ZmapujTo

1

https://www.zmapujto.cz/