Od úterý 13. 4. 2021 je opět v provozu Sběrný dvůr odpadů.
Navigace
Obsah
Pamětihodnosti
Kostel sv. Archanděla Michaela, první písemná zmínka z r. 1286
Kostel sv. Michaela Archanděla je nejstarší budovou v obci. Jedná se o raně barokní stavbu na starším gotickém základě, přestavěn v 18. století.
Smírčí kámen z r. 1605 – upomínka na zabití šardického občana Jana Machače tatary r. 1605
Smírční kámen nebo Buriánův pomníček připomíná vpád Bočkajovců-Tatarů. Pomníček má nápis „Léta páně 1605 ve čtvrtek po Svatém duše zabit jest od nepřítele Tatara proti tomuto kříži, pod tímto mostkem Burián, syn Jana Machacze s Ssarditcz, jehožto dussi Pánbůh racz milostiv beiti“. Originál kamene je uložen v Augustiniánské rezidenci.
Augustiniánská rezidence ze druhé čtvrtiny 18 stol.
Bývalé letní sídlo augustiniánského řádu na Starém Brně. Rezidence vznikla v letech 1740–1742 přestavbou staré sýpky. Uvnitř kamenné schodiště, všechny místnosti klenuté, stropy v místnostech 1. patra jsou zdobeny štukovým dekorem. Jako reprezentační sídlo brněnských augustiniánů byla vybavena potřebnými úředními a společenskými prostorami – prokuraturou, prelaturou, daplí a dalšími hospodáskými a obytnými místnostmi. Sloužila nejen pro ubytování hospodářského inspektora, ale byla i letoviskem preláta a mnichů. V budově bydlel zakladatel genetiky J.G.Mendel, pokrokový opat opat Cyril Napp.
Socha sv. Trojice z r. 1749 v trati Brněnky
pozdně barokní architektonicky hodnotná boží muka.Sochu nechal postavit veselský rodák Antonín Karel Postavka jako poděkování za záchranu života, když na cestě z Brna zde spadl s koněm do vodní nádrže.
Kříž z r. 1803 – bývalý hřbitov u hřiště
V jeho blízkosti je kamenný památníček s nápisem "Na tomto místě býval hřbitov od r. 1834 – 1956
Kříž z r. 1804 – v trati Za dědinů. Žádný nápis, pouze uveden rok
Kříž z r. 1855 - v trati Hrubý kopec.
Nechal postavit Jakub Benešovskýc na počest dokončení svého rychtářování. Na kříži je velký zlatý hrozen a na základním kameni nápis „Z nákladů Jakuba Benešovského, souseda ze šardice 1855“. Benešovský byl otec dcery, která si vzala Bábíka a podle jejího vyprávění napsal její vnuk Jan Bábík spisek „Naši Šardičáci“, ve kterém popsal kroj a zvyky od r. 1830 do r. 1930.
Kříž u statku z r. 1859 – nemá žádný nápis, pouze uveden rok
Kříž u lip z r. 1898 – v trati Červenice či Za dvorkem.
Kříž je na rozcestí cesty do Nenkovic a Stavěšic. Spodní část je kamenná, nečitelný nápis, z něhož lze vyčíst pouze LP 1898. Vrchní část kovová s nápisem „Pochválen buď Pán Ježíš Kristus“. Kolem kříže stojí lípy, proto se místu říká u lip nebo Za dvorkem, protože v blízkosti býval postavený Cyrilův dvůr, odstraněný v 20. letech 20. století.
Kříž u hlavní silnice od Mistřína, na hranici katastru. Nápis nečitelný, zničený stářím.
Kříž z r. 1904, u hlavní silnice od Mistřína na Paděláku.
Dali postavit manželé Jan a Juliána Gregorovičovi, č. 242. Juliána byla dcerou Apoleny Jankůjové, která dala postavit kapličku sv. Rocha
Kříž z r. 1910 – v trati Bařina, tzv. Nedůchalův kříž. Nápis je nečitelný
Kříž vedle kostela v místě bývalého hřbitova, který zde byl do r. 1834. Kříž byl dříve v samé blizkosti přední části kostela. Na přední straně „Ó Vy všichni, kteří jdete mimo, pozorujste a vizte, jestli bolesť Vaše, jako bolesť moje“. Na boční straně je nápis: „Kříž tento opr. na památku Marty Jurákové, nar. II./10 1918 zem. 22/8–1930“ Z druhého boku nápis: „Blata a Fronek Šardice“
Kaplička sv. Rocha z r. 1890 s křížem z r. 1912 – postavena na náklady Apoly Jankůjové. Na kříži je nápis „Tento kříž byl postaven ke cti a chvále Boží pro všechny křesťany – Anna Petulová rok 1912“.
Kříž před kostelem z r. 1914. Nápis „Člověče, zde málo stůj, rány moje zvazuj. Rány moje kynou, léta Tvoje hynou. Soud Tobě nastane, kam se Tvoje duše dostane?“ Na zadní straně je nápis „Ke cti a slávě Boží věnovali manželé Jan a Anna Peroutkovi LP 1914“.
Socha Panny Marie – pomník padlým za I. světové války postavený v upomínku na padlé občany Šardic. Na pomníku jsou uvedena jména padlých šardických občanů. Autor – p. Štábla z Hodonína. Pomník byl slavnostně odhalený 4. října 1920. Nejdříve byl umístěn před kostelem, 8.9.1930 přesunut před faru.
Socha sv. Trojice z r. 1920
před domem č. 243. Nápis „Svatá Trojice jeden Bože, smiluj se nad námi“. V zadní části sochy je napsáno „Nákladem Jana Novotného – 1920“.
Socha Božského srdce Páně z r. 1931 - před domem č. 338. Dali postavit Michal a Františka Blatovi.
Kříž v trati Dubový – jako svatební slib v r. 1913 Vincence a Františky Bezuchových. Kříž byl ale postaven až ve 40. letech 20. století, protože po svatbě vypukla I. světová válka a v ní Vincenc padl. Františka sama daný slib splnila. Na kříži je psáno: „Synu můj, dcero má, kam tě vede cesta Tvá, Vštěp do srdce odraz můj, bude šťasten odchod Tvůj“.
Pomník padlým z II. sv. války z r. 1945, před starou školou. Autorem je pan Kohourek z Hodonína. Byl to první postavený pomník na Moravě, slavnostně odhalen 30. září 1945.
Pomník šardickým občanům umučeným v koncentračních táborech a zahynulým při přechodu fronty za II. světové války. Na pomníčku je napsáno „Na věčnou památku věnují občané šardičtí“ a jsou uvedena jména rodáků. Odhalen byl 11. června 1950.
Pomník zahynulým horníkům v šardických dolech z r. 1994 – na památku všech horníků zahynulých v průběhu dolování v Šardicích.
Kaplička sv. Jana Nepomuckého u cyklostezky Šardice - Hovorany, byla vysvěcena dne 30.8.2015.
Původní kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého stávala na rohu zahrady u augustiniánské Rezidence, v 60-tých letech 20. století byla umístěna ve zdi domu č. 95 vystavěném na místě původní kapličky, v r. 2015 byla nově zbudována na současném stanovišti.
Pozdně barokní socha sv. Jana Nepomuckého pochází ze třetí čtvrtiny 18. století. Autor neznámý.
Loyderův sklep
Stavba z r. 1745. V roce 1997 a 2013 prošel šetrnou rekonstrukcí. V současné době se zde nachází muzeum hornictví a vinařství.
Nádrž N1 - Zápověď
Investor SPU ČR, stavba předána obci v roce 2010 hodnota díla : 20 mil Kč
Záchytná nádrž ZN 4 – tzv.Mlatevňa
Investor Obec Šardice , výstavba v letech 2014-2015 , prováděla firma SKR Stav Brno, hodnota díla 4,56 mil Kč
Vyhlídka Soudek – místo pasivního odpočinku, pořízen v roce 2017, Požární čtvrtě